Vážení zákazníci, v případě, že hledáte konkrétní zboží a my jej nemáme v našem e-shopu, neváhejte nám zavolat. Případně nám napište a my Vám zpracujeme nabídku dle vašich konkrétních požadavků. VOLEJTE +420 603 367 466 od 8:00 - 16:00 nebo pište email na elhatec@elhatec.cz kdykoli. Těšíme se na Vás.

Jak vybrat průmyslový vysavač?

Průmyslový vysavač představuje větší, těžší, výkonnější a specifičtější variantu vysavače, který známe z domu. V běžné domácnosti průmyslový vysavač jen těžko upotřebíte, naopak v dílně, průmyslové hale nebo třeba na stavbě půjde o nedocenitelného pomocníka. Uklízet je totiž potřeba i tyto prostory a pro normální vysavač už je stavební suť, chemikálie či cihlový prach poměrně tvrdým oříškem.

S průmyslovým vysavačem se málokdo setkává každodenně a od běžných vysavačů jej dělí řada zásadních rozdílů, výběr takového přístroje tak nemusí být zrovna nejsnazší. Proto jsme připravili návod, jak vybrat průmyslový vysavač pro všechny, kteří hledají úklidového pomocníka do domácí dílny, nebo třeba do firmy.

V tomto návodu si popíšeme, k jakým účelům můžete průmyslové vysavače využívat a na jaké parametry byste se měli při výběru zaměřit. Rozebereme si také různé funkce a vybavení, které s průmyslovým vysavačem můžete získat. V neposlední řadě se zaměříme i na cenu vysavačů, tedy s jakou investicí byste měli počítat a co za své peníze dostanete.

Proč pořídit průmyslový vysavač

Průmyslové vysavače tvoří velmi specifickou kategorii přístrojů. Pro domácí využití jsou zbytečně velké, drahé a často nevhodné. V první chvíli si proto rozmyslete, zda máte pro průmyslový vysavač opravdu dostatečné využití. Pokud chcete jednou za čas vysát v domácí dílně, pravděpodobně vám bude stačit nějaký levnější klasický vysavač. Pokud ale patříte k zapáleným kutilům, nebo se řemeslnou činností dokonce živíte, pořízení průmyslového vysavače vám může značně usnadnit život.

Dělení dle účelu

V první fázi výběru je třeba zvolit, jaké nečistoty budete s průmyslovým modelem vysávat. V základu se průmyslové vysavače dělí do tří skupin, podle způsobu vysávání:

  • Suché vysávání
  • Mokro-suché vysávání
  • Vysávání chemikálií

Vysavače se suchým vysáváním mívají sáček nebo sběrnou nádobku a poradí si s různými nečistotami, od jemného prachu po hrubé nečistoty či štěrk.

Modely s mokro-suchým vysáváním bývají často zaměňované za čističe koberců, u průmyslových vysavačů ale mokro-suché vysávání představuje spíše vysávání bahna nebo třeba vody, která vyteče z pračky. Pozor si u těchto vysavačů dávejte na chemikálie a tekutiny na bázi olejů, ty mohou vysavač zanést nebo i nenávratně poškodit.

Na vysávání chemikálií je třeba zvolit vyšší kalibr ve formě vysavačů s odolnou sběrnou nádobou určenou na chemikálie. Pro agresivní kapaliny či oleje vždy pátrejte po specializovaném přístroji.

Příkon a sací výkon

Příkon a sací výkon vysavače se opět určuje podle charakteru nečistot. Jiný výkon využijete na jemný prach, jiný na štěrk. V první řadě je potřeba si říct, že příkon a sací výkon nejsou zaměnitelné hodnoty, i když se možná občas setkáte s příkonem popsaným jako „výkon“. Příkon vypovídá v první řadě o spotřebě přístroje. Sací výkon bývá sice přímo úměrný příkonu, nemusí to ale být pravidlem. Tedy i vysavač se silným motorem (příkonem) může mít poměrně slabý sací výkon, protože například špatně těsní. Špatnou zprávou je, že výrobci často uvádějí pouze příkon, v takovém případě je většinou lepší sáhnout po přístroji s vyšším příkonem, který je alespoň příslibem silného výkonu.

Jako minimální hodnota se doporučuje příkon alespoň 1 000 W, u profesionálních strojů počítejte minimálně 1 600 W. S příkonem úměrně roste i výkon vysavače. Pokud hledáte model na jemné nečistoty, bude vám stačit výkon 160–220 W, na stavební suť, štěrk a další hrubé nečistoty už je třeba nasadit výkon alespoň 250 W.

Doba používání

Při výběru byste měli promyslet i dobu používání, tedy zda vysavač jednou za čas spustíte na krátké odsátí prachu při vrtání, nebo bude v zápřahu takřka nepřetržitě. Pro krátkodobé použití si vystačíte s jednofázovým motorem, který vyžaduje běžnou domácí 230V zásuvku. Modely pro dlouhodobé vysávání už bývají vybavené třífázovým motorem a připojují se do 400V zásuvky, raději si proto před pořízením zkontrolujte, zda takovou zásuvku doma nebo v dílně máte.

Podtlak a průtok vzduchu

S těmito parametry se u běžných vysavačů pravděpodobně nesetkáte. Odvíjejí se od charakteru vysávaných částic, tedy zda vysáváte těžké hrubé nečistoty, nebo jemný prach. Při vysávání hrubých nečistot je potřeba silný podtlak, ten se zpravidla pohybuje mezi 200 a 900 mbar. Jemné částice zase vyžadují větší průtok vzduchu, u průmyslových modelů se většinou setkáte s průtokem od 300 do 8000 m3/h.

Sběrná nádobky a kapacita

Sběrná nádržka vysavače je vyrobená z plastu nebo kovu, na výrobní materiál byste měli klást důraz zejména pokud hledáte vysavač na chemikálie. Nádržku lze potom používat samostatně, nebo v případě suchého vysávání v kombinaci s papírovým nebo textilním sáčkem. Použití sáčku je nutné u vysávání jemného prachu, který by mohl zanést filtr motoru. Naopak u hrubých nečistot bývá vynechání sáčku výhodou, do vysavače se toho více vejde. Při vysávání kapalin se sáček nepoužívá.

Objemově jsou průmyslové vysavače výrazně větší než běžné domácí spotřebiče. Jejich kapacita se většinou pohybuje mezi 15-40 l. Volba objemu je velmi individuální, pro použití v domácí dílně či na chalupě vám pravděpodobně bude stačit kapacita okolo 15 l, pro profesionální použití na stavbě se může hodit i objem okolo 30 l. Roli samozřejmě hraje i manipulace s vysavačem, s kapacitou totiž roste i hmotnost spotřebiče. Pokud vysavač často převážíte v autě, bude lepší zvolit nějaký drobnější model. Naopak do dílny, kde má vysavač své stabilní místo, můžete pořídit i větší stroj.

Hlučnost

Vysavače samy o sobě nepatří mezi tiché spotřebiče, u průmyslových modelů je vzhledem k výkonu potřeba počítat ještě s vyšší hlučností. Většinou se jedná o hlučnost mezi 70 a 80 dB, tedy nic moc příjemného. Hlučnost 80 dB už odpovídá například tunelu metra (Zdroj: ConVERTER). Proto je dobré zvolit co nejtišší variantu, pokud máte tu možnost, zejména v případě dlouhodobého vysávání. Pokud máte vysavač s hlučností přesahující 80 dB, který používáte soustavně delší dobu, doporučujeme použít protihluková sluchátka.

Délka kabelu a akční rádius

Délka kabelu nepatří k nejdůležitějším, ale určitě může zvýšit komfort při používání vysavače. Čím delší kabel bude, tím dále se s vysavačem dostanete. Je však pravdou, že tuto vzdálenost můžete navýšit za pomoci klasického prodlužovacího kabelu. Na druhou stranu je to další příslušenství, které musíte nosit s sebou. Z délky kabelu potom vychází akční rádius vysavače, tedy jeho celkový dosah.

Délka přívodního kabelu se nejčastěji pohybuje okolo 6 metrů. Akční rádius většiny kvalitních vysavačů bývá přibližně 9 metrů.

Filtr a oklep

Filtry nejsou u průmyslových vysavačů tak dobře specifikované, jako u modelů do domácnosti. Tam je přece jen prašnost mnohem větším problémem. Pokud ovšem často vysáváte jemný prach, nejlepší variantou je zvolit model s HEPA filtrem, který se vyznačuje vysokou účinností.

Oklep filtru je výsadou průmyslových modelů. Umožňuje očištění zaneseného filtru, aniž byste kvůli němu museli rozebírat vysavač. Existují tři typy oklepů:

  • Automatický
  • Poloautomatický
  • Mechanický

Vysavače s automatickým oklepem jsou nejjednodušší na údržbu, o čištění filtru se postarají samy.

Poloautomatický oklep provedete ucpáním hadice rukou, díky čemuž se ve vysavači vytvoří podtlak a dojde k oklepání filtru.

Mechanický oklep zajišťuje tlačítko v horní části vysavače, které stačí zmáčknout vždy při vysypávání nádobky.

Dále můžete filtr profouknout pomocí zpětného chodu vysavače, očistit kompresorem, nebo propláchnout vodou (v závislosti na typu filtru, vždy jej poté nechte zcela proschnout).

Funkce a příslušenství

Moderní průmyslové vysavače se samozřejmě pyšní řadou praktických funkcí a speciálních prvků, sloužících k lepšímu ovládání nebo rozšíření užití takového výrobku. Při nákupu tohoto sortimentu se vám může hodit několik níže uvedených informací:

Regulace výkonu – Výkon průmyslového vysavače můžete měnit za pomoci ovládacího prvku. Obvykle jde o mechanické tlačítko. Regulace výkonu je potřeba zejména pokud vysáváte různé typy povrchů, k některým by se mohla hubice vysavače přisávat.

Fukar – Zpětný chod průtoku vzduchu. Vysavač vzduch nenasává, ale naopak jej žene před sebe. I to může mít spoustu praktického využití, kdy například rozfoukáte nečistoty před sebou. Tato funkce je mnohdy nazývána, jako vzduchové koště.

Indikátory – Světelné kontrolky, které vás upozorňují na právě probíhající program a režim nebo signalizují nutnost výměny některé komponenty, vyčištění filtru a podobné věci.

QuickClick – Tak je u vybraných značek průmyslových vysavačů označován systém pro rychlé a nenáročně upevnění libovolného příslušenství.

Automatické vypnutí – To nachází své užití v okamžiku, kdy je odpadní nádoba plná. Vysavač se sám vypne.

Osvětlení – Některé profesionální průmyslové vysavače na stavbu disponují dokonce osvětlením směrujícím na pracovní plochu.

Kolečka – V podstatě všechny vysavače na trhu mají kolečka pro snazší a rychlejší přepravu z místa na místo. Při přesouvání lze využít i nejrůznějších držáků a madel.

Plovák – Ten najdete u vysavačů s mokrým vysáváním, kontroluje stav naplnění nádržky a chrání motor vysavače.

Nástavce – Pro inspiraci uvádíme několik praktických typů nástavců: široké hubice, šamponovací nástavce, kartáče, stěrky, tenké hubice, nástavce na odlišné povrchy, jakými jsou hladké podlahy a dlažby. Praktické jsou i multifunkční nástavce.

Cena

I když průmyslové vysavače představují specifickou kategorii tohoto typu zboží, dají se pořídit za velice přijatelné náklady. Jako asi ve všech oblastech platí, že s přibývajícími funkcemi a lepšími parametry roste úměrně cena. Pokud se rozhodnete pro nákup průmyslového vysavače, vybírejte si pouze z prověřených značek, jakými jsou Bosch, Kärcher, Makita, Narex, Hecht, Nilfisk, Fieldmann a Profi Europe.

Cena do 1 500 Kč

Nejlevnější průmyslové vysavače startují na ceně kolem 1 100 Kč. Jde o produkty s příkonem cca 1 000 W, objemem nádrže 10–15 litrů, sacím výkonem 200–220 W a základní výbavou. Tyto modely jsou zhotoveny z levnějších materiálů a nejsou tak odolné. Svůj účel však dokáží v omezené míře splnit.

Cena od 1 500 Kč do 5 000 Kč

Pokud si připlatíte, získáte výkonnější stroje s příkonem kolem 1 600 W. V jejich prospěch bude hovořit kovová nádoba na nečistoty, lepší filtrace, objem nádrže cca 30 litrů a možnost mokrého vysávání. Těšit se můžete i na pestřejší příslušenství.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

V tomto případě si na své přijdou náročnější zákazníci dávající přednost příkonu kolem 2 000 W, vysokému podtlaku, nižší hlučnosti a řadě integrovaných funkcí. Očekávat můžete preciznější zpracování celého průmyslového vysavače a možnost dlouhodobějšího provozu.

Cena nad 15 000 Kč

Tato cenová kategorie je určena pro profesionální používání. Mnohdy se nejedná o produkty na 230 V, ale ty třífázové na 400 V. Vysoce výkonné vysavače mohou být vybaveny dvěma motory, mají integrovaná čerpadla a slouží v podstatě k všestrannému užití. Ceny těch nejdražších modelů dostávají za hranici 100 000 Kč.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení